środa, 16 marca 2011

Ciekawostki z internetu


Pielęgnacja ogrodu wiejskiego
W wiejskich ogrodach przywiązywano wagę do rozmieszczenia roślin, intuicyjnie czując, że ich towarzystwo może mieć na siebie dobry lub zły wpływ. Badania przyznały tym poczynaniom rację.
    Pielęgnacja 

  Sąsiedztwo
  Okazało się, że rośliny wydzielają substancje, które mogą                
  stymulować lub hamować wzrost innych gatunków. Dobrze czują  się obok siebie:
- dynia, fasola, kukurydza;
- słonecznik, koper, groch, ogórek;
- cebula, marchew, por, sałata, seler, kapusta, rozmaryn;
- pomidor, pietruszka, czosnek;
- kalarepa, kapusta, ogórek, cebula;
- rzodkiewka, sałata, burak, nasturcja;
- kapusta, cebula, koper, rumianek, szałwia, nagietek;
- majeranek, rośliny kapustne.
   Obok drzewek owocowych dobrze jest posadzić lak i łubin, które       wabią owady zapylające kwiaty, oraz pozwolić rosnąć mniszkom, które też wabią owady, a poza tym wydzielają etylen, przyśpieszający dojrzewanie owoców.
Lepiej natomiast nie sadzić w pobliżu pomidorów, kopru ani rzodkiewek, obok sałaty – pietruszki, a razem z majerankiem – bazylii.
Warto też pamiętać o roślinach, które chronią inne przed szkodnikami. Na przykład komosa czerwona odstrasza krety, a cesarska korona i czosnek – nornice i myszy. Aksamitki, nagietki i kosmos zwalczają nicienie, natomiast nasturcje, czosnek, kolendra, mięta i wrotycz chronią przed mszycami. Cebula, czosnek i por chronią ogród przed przędziorkami, a gorczyca, szałwia, hyzop, czosnek, tymianek i begonia – przed ślimakami.

Nawożenie
Rośliny najlepiej jest zasilać nawozami naturalnymi, na przykład kompostem przygotowanym z resztek roślinnych pochodzących z działki i gospodarstwa domowego. Stosuje się go wiosną. Należy rozłożyć około dwucentymetrową warstwę nawozu (ale można więcej) i lekko wymieszać go z glebą. W sklepach można też kupić gotowe preparaty pochodzenia organicznego – na przykład biohumusowe, którymi po rozpuszczeniu w wodzie, podlewa się lub opryskuje rośliny.

Ochrona
Ideałem jest, by rośliny przeznaczone do jedzenia uprawiane były bez chemii. Powinniśmy o to zadbać zwłaszcza we własnym ogrodzie. Trzeba dążyć do tego, żeby rośliny były silne, bo wtedy są bardziej odporne na choroby i szkodniki. Dlatego, poza nawożeniem, należy pamiętać o ich podlewaniu w czasie suszy. Najlepiej robić to rano lub wczesnym popołudniem, żeby zdążyły przeschnąć przed nocą (wilgoć sprzyja rozwojowi wielu chorób oraz ślimakom).
Zwalczanie chorób i szkodników należy rozpocząć od niszczenia źródeł infekcji, czyli wycinania i usuwania porażonych roślin lub ich części, a gdy to zawiedzie – wykonać oprysk stosownym preparatem, sporządzonym na bazie składników naturalnych. W sprzedaży są między innymi:
- Antifung – zwalcza choroby grzybowe: fytoftorozy, które powodują zamieranie pędów i całych roślin oraz mączniaki prawdziwe;
- Biochikol – stosuje się go przeciwko chorobom bakteryjnym, wirusowym i grzybowym;
- Bioczos – zwalcza mączniaki, szarą pleśń i bakteryjną plamistość liści, przeciwdziała też mszycom, pchełkom, śmietkom i innymi szkodnikom;
- Biosept – niszczy wiele chorób grzybowych;
- Promanal – stosowany przeciwko licznym szkodnikom, między innymi: misecznikom, ochojnikom, mszycom i skoczkom.
 



Niezłe ziółka

Zdrowe zioła z własnego ogródka warto ususzyć, by mieć ich zapas na zimę. Najlepiej je ścinać tuż przed kwitnieniem, wybierając późny ranek, gdy rosa już obeschła, ale liście są jeszcze jędrne. Po opłukaniu rośliny należy suszyć w przewiewnym i suchym miejscu, ale nie na słońcu. Przechowywać w ciemnym miejscu, w szczelnie zamkniętych szklanych lub ceramicznych pojemnikach. Umyte i osuszone zioła można też zamrażać.
Co tu pasuje?

O wiejskim klimacie ogrodu decydują nie tylko rośliny, ale także elementy małej architektury i wyposażenia ogrodu. Pasują tu wszelkie „starocie”, które wprowadzają romantyczny nastrój, a jednocześnie nadają miejscu nieco siermiężnego charakteru. Jeśli materiały – to tylko naturalne: drewno, kamień, ceramika.
Ogrodzenia – drewniane (najczęściej ze sztachet), z wikliny, z kamieni (najlepiej układanych warstwowo piaskowców, wapieni albo kamieni polnych). Jeśli ceglane – to najlepiej z postarzanego klinkieru.
Meble – drewniane, naturalne, z widocznym rysunkiem słojów, ługowane albo barwione na przykład na biało. Doskonale sprawdzają się meble stare lub postarzane, z widocznymi śladami użytkowania. W ogrodach stylizowanych na wiejskie ogrody angielskie doskonale pasują meble kute.
Nawierzchnie – z kamieni polnych (kocie łby), różnej wielkości płyt kamiennych, z kamienia łamanego, alejki żwirowe, a także starannie utrzymane ścieżki trawiaste i ziemne. Dobrze wyglądają także nawierzchnie z klinkieru w naturalnej barwie. Nawierzchnie mogą być poprzerastane trawą lub niskimi płożącymi bylinami, na przykład macierzankami, tymiankiem, karmnikiem ościstym czy tojeścią rozesłaną.
Pojemniki – gliniane donice (niekoniecznie nowe, bo doskonale wyglądają lekko spatynowane – z nalotem oraz przebarwieniami i nieco spłowiałe), kosze wiklinowe i z łyka, drewniane cebrzyki, różnej wielkości i kształtu kamionkowe pojemniki.
Inne elementy wyposażenia – drewniane pergole i altany obrośnięte pnączami, kamienne murki obsadzone niewielkimi roślinami, niskie wiklinowe płotki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz